Logo Casablanca Filmová literatura

O nás
Novinky
Připravované
Vydané knihy
Recenze
Kvíz
Objednávka   

Kvíz o "cenu"

Pro všechny filmové fanoušky, nadšence a milovníky jsme připravili zábavný vědomostní kvíz, jehož otázky jsou vybrány z nepřeberného informačního bohatství LEXIKONU SVĚTOVÉHO FILMU. Je pro vás přichystáno 10 otázek, a ke každé z nich 3 varianty odpovědí. Jen jediná z nich je správná (tak už to bývá). Zaškrtněte vámi vybrané odpovědi a odešlete je na naši mailovou adresu. Pokud zodpovíte alespoň 8 z 10 otázek správně (jedna dvě chybičky se mohou vloudit), vyhráváte od nakladatelství slevový bonus 10 % na jeden z nákupů v internetovém obchodě. Tak pojďte zkusit štěstí. Good luck!


do připraveného políčka doplňte písmeno vybrané odpovědi:

1) Ve kterém z Buñuelových filmů se objevují obsesivní motivy koček, zvonků a kočárů?

a) Kráska dne
b) Anděl zkázy
c) Nenápadný půvab buržoazie
    


2) Chaplinův první neamerický snímek Král z New Yorku z roku 1957 (natočen v anglické produkci), parodující americký životní styl a hodnoty, byl ve Spojených státech uveden až v roce 1973. Proč tomu tak bylo?

a) Americké kontrolní orgány odmítly povolit veřejné promítání filmu, protože byl podle jejich vyjádření zaměřen příliš "protiamericky".
b) Anglická vláda požádala produkční společnost Archway, aby v zájmu udržení dobrých vztahů se Spojenými státy ustoupila od záměru distribuovat film v USA.
c) Protiamericky naladěný Chaplin sám odmítl snímek pustit na americký trh.
    


3) V jednom z nejproslulejších filmů Sama Peckinpaha Přineste mi hlavu Alfreda Garcii se hlavní hrdina Bennie představuje jako Frank C. Dobbs v narážce na stejnojmennou postavu Humphreyho Bogarta z filmu:

a) Africká královna
b) Poklad na Sierra Madre
c) Vysoko v horách
    


4) Ve snímku Chladnokrevně, natočeném v roce 1967 podle stejnojmenného bestselleru Trumana Capota, který vycházel ze skutečného případu vyvraždění farmářské rodiny Cluttetrů, si režisér Richard Brooks vynutil do rolí obou vrahů neznámé herce, ale produkční společnost ve snaze o co největší kasovní úspěch chtěla angažovat dvě tehdejší herecké hvězdy. O koho se jednalo?

a) Marlon Brando a Charlton Heston
b) Paul Newman a Steve McQueen
c) Robert Redford a Jack Nicholson
    


5) Z jakého důvodu nebyl nakonec dokončen ambiciózní projekt německého režiséra Ericha von Stroheima z němé éry Hollywoodu Královna Kelly (1928/31)?

a) Důvodem byla proslulá "šarvátka" se spolumajitelem produkční společnosti United Artists a slavným představitelem dobrodružných hrdinů Douglasem Fairbanksem.
b) Důvodem byl požár ve studiu, který zničil nákladné kulisy.
c) Důvodem byly umělecké neshody s představitelkou hlavní role Glorií Swansonovou.
    


6) Na přelomu 70.-80. let se Akira Kurosawa vrátil filmem Kagemuša k velké epické fresce z historického období Japonska. Peníze na nákladný, výpravný film mu pomohli sehnat dva američtí režiséři, kteří se za legendu světové kinematografie zaručili. Kdo jimi byli?

a) Stanley Kubrick a Sidney Pollack
b) Francis Ford Coppola a George Lucas
c) Martin Scorsese a Steven Spielberg
    


7) Kanadský dokumentarista Robert J. Flaherty, autor slavného "eskymáckého" dokumentu Nanuk, člověk primitivní (1920/21), spolupracoval také na hraném filmu jednoho z klasiků německého meziválečného filmu. Byl to:

a) Friedrich W. Murnau
b) Georg W. Pabst
c) Fritz Lang
    


8) Působivý němý snímek Vsevoloda Pudovkina Bouře nad Asií z prostředí exotického Mongolska kolonizovaného Brity na počátku 20. století se dočkal většího uznání v zahraničí než v Sovětském svazu. Musel však prodělat některé změny. Např. při uvedení ve Velké Británii:

a) se děj z Mongolska přenesl do severní Ameriky.
b) se z anglických kolonizátorů stali bělogvardějci.
c) Byla vystřižena scéna pálení britské vlajky.
    


9) Který z filmů Ingmara Bergmana byl kvůli otevřeným ztvárněním sexuality prohlášen za pornografii a v některých zemích byl dokonce zakázán?

a) Persona
b) Mlčení
c) Hodina vlků
    


10) 4 roky po úspěšném uvedení filmu Casablanca přišli bratři Marxové s parodickou persifláží Noc v Casablance, která si tropila žerty z amerických dobrodružných "noir" romancí 40. let. Producenti původního snímku Warner Brothers se ohradili proti tomuto zesměšňujícímu projektu a chtěli znát detailněji podobu scénáře Marxovic verze. Hlava klanu Marxových Groucho napsal právnímu oddělení WB surreálně komický dopis, v němž v narážce na původní "Casablancu" uvedl, že on ve filmu hraje:

a) kočku Humphrey Bogarta
b) dvojitou whisky se sodou
c) cestovní deník Ingrid Bergmanové
    E-mail:


Poznámka:

Kontakt: Václav Žák - nakl. Casablanca, Feřtekova 23, 181 00 Praha 8, tel: 732 754 685, e-mail: zakvaclav@post.cz